Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Administration

Support Staff

Counselors

Library Staff

Line

AVID

Career and Technical Education

English

ESL

Fine Arts

Health/PE

LOTE

Math

Science

Social Studies

Special Education

S LogoAcademics

The Shepton community promotes relevant and engaging experiences that foster individual growth and ownership of learning within a safe and caring atmosphere.

Teachers by Department

Under Construction! Please excuse our mess!
Department Teacher Classes
Academic Support Rachel Fulton
Academic Support
Back to the Top
AVID Rianna Turner
Department Chair
AVID I & 2
Candice Williams AVID I; Eng I H/PreAP
Back to the Top
Career and Technical Education Janie Gilkison
Department Chair
Medical Terminology; Principles of Health Science
Brittni Svatek Yearbook I & II
Steve Ford ROTC I & II
Nona Gill IED; POE; Math
Ryan Bryson Video Game Design
Debra Sepp Touch System; Digital Design; Principles of Business
Abby McCulloch Small Animal Management
Back to the Top
English Lisa Snyder
Department Chair
Eng I & Eng II H/PreAp; Practical/Creative Writing
Candice Williams Eng I H/PreAP
Craig McKinney Humanities/English
Melanie Lin
Eng II & Eng II H/PreAP
Elizabeth Forneris Eng II H/PreAP
Claire Frost Eng II & Eng II H/PreAP
Mandy Shapiro
Eng II H/PreAp
Chelsea Winbush Eng II & Eng II H/PreAp
Kim Lerwick English I & English I H/PreAP
Audra Lyerla
Eng I & Eng I H/PreAP; PALS
Sarah Pittman
Eng I & Eng I H/PreAP
Brittni Svatek Eng I & Eng I H/PreAP; Yearbook
Back to the Top
ESOL Jamie Zellner
Department Chair
ESOL World Geo; World Hist; English
Odilia Alqaq ESOL Aide
Holly Scarpinato ESOL Writing; Eng; Math Support
Stephanie Rausch ESOL Writing; Reading; English
Reading Theresa Ximenes Academic Literacy I & II
Back to the Top
Fine Arts Laura Darce
Visual & Performing Arts Department Chair
Technical Theatre I & II
Carmen McElwain Theatre I & II
David Herring Concert Band; Ensembles
Josh Thompson Orchestra I & II
Charlotte Andersson Orchestra Ensemble
Nick La Rocca Choir
Julio Enriquez Comm Apps
Amy Brown Comm Apps
Melissa Pierce Art I & II H
Mickalena Dukes Art I & II
Kimberly Paser Art Media & Sculpture 1 & 2
Back to the Top
Health/PE Bruce Strong
Athletic Director
PE; 10th Football
Elizabeth Forneris Drill Team; Dance I
Christine Sanford 9th Basketball/Plano West Track
Chalmer Adams 9th Football
Laylee Emadi-Smith Drill Team I & II; Dance 1 & II
Julio Enriquez Basketball
Brick Field Health & Tennis
Tara Balogh PE; Principals of Info Tech
Chad Hurst Basketball
Amy Brown Volleyball
Shawn Smith Wrestling
Aspen Bronson 9th Basketball
Eric Neal 10th Football/9th Track
Back to the Top
LOTE Andy Crawford
Department Chair
Spanish I & II H
Bryan Cortimilia French 1; French III H
Susan Schackman French I; French II & II H
Brandon Carpenter American Sign Language I & II
Tiffany Fields Spanish I & II
Yanexy Rodriguez Spanish I & II H
Amy Lenord Spanish II & II H
Yolanda Marvin Spanish II & III H
Jillian Reilly German I, II & II H
Amy Rivera Spanish III & III H
I-Ning, Lee Chinese I, II & II H
Back to the Top
Math Crystal Gaddie
Department Chair
Pre-Cal H, Algebra I H & II H
Nona Gill Geometry
Greg Vanderzant Geometry & Geometry H
William Barron Algebra I & Algebra II H
Martina Charlton Algebra I & Algebra II H
Agustin De La Rosa Geometry & Geometry H
Sarah Ettinger Algebra I & II H
Frank Weiss Geometry & Geometry H
Kerry Babin Algebra I & II
Lauren Probus Algebra I H & II; Cheer
Caleb Senbayrak Geometry & Geometry H
Back to the Top
Science Karen Stephens
Department Chair
Chemistry & Chemistry H
Amy Anderes Biology & Biology H
Stephanie Brady Chemistry & IPC
Ryan Bryson Chemistry & Video Game Design
Abby Freo Chemistry & Chemistry H
Anna Henicke Chemistry/Biology
Gina Kalb Biology & Biology H
Kathleen Knight Biology & Biology H
Anita Pirani IPC & Chemistry H
Dennis Teubner Biology
Deanna Shea Sci. Reasoning & Biology H
Back to the Top
Social Studies Linda Havins
Department Chair
AP World History/Humanities
Janis Bates Geography & AP Human Geography
Marcie Ashford

AP World History

Christopher Hammer World History & Debate
Chad Hurst World Geography & Athletics
Aspen Bronson World History & Athletics
Kevin Moore World Geography; World Geography H
Kristin Rosi World Geography; World Geography H; Student Congress
Linda Ross AP Human Geography; World Geography
Shand Laughlin World History & H
Jeffrey Sullivan World History; AP Euro
Back to the Top
Special Education Shelby Chesnut
Department Chair
Special Education Coordinator
Amanda Smith MAPS; Base
Carrie Bell Base; Social Skills; Cheer
Debbie Boerner Inclusion Support
Orlando Hill Alternative Learning Center
Mia DiPilato Resource English; English
Micah Dodson Inclusion Support
Violet Gaines Inclusion Support
Ian Garcia Inclusion Support & Athletics
Katrina Johnson Academic Literacy I & II
Angela Kelly Structured English and Reading
Kira Dehnel Resource Algebra & Geometry
Ted McKown Structured Math; Art; Health
Pamela Carpenter Structured Social Studies & Science
Sandra McKinley Inclusion Support
Eric Neal Acad Support; Partner's PE; Math; Maps; Athletics
Mary Piggott Inclusion Support
Mandy Reeves TL Transition Specialist; Social Studies
Lauren Bearden Inclusion Support
Taylor Davis Inclusion Support
Karen Wrigley SPED Clerk; Inclusion Support
Back to the Top

Tutorial Bus

Shepton provides a late bus on Mondays and Wednesdays, leaving at 5:10 p.m. for students who need transportation home after attending afternoon tutorials. Tutorial bus applications can be obtained from your teacher, counselors, and the front office. Students must submit an application before having permission to ride the tutorial bus. It takes five school days after submitting your application before you are able to ride the tutorial bus.

Tutorial Bus Application

Line